Pokud jde o odpověď na otázku „Co má ministerstvo zdravotnictví proti občanům Ústeckého kraje?“ je prostá – nic. Nic proti nim nemá, tamním úředníkům jsou totiž „ukradení“. Jinak si záměr zrušit biologickou léčbu rakoviny v Ústeckém kraji vysvětlit neumím. Pokud by tomu bylo jinak, nedovedu si představit, proč přichází s návrhem, který fakticky nutí vážně nemocné lidi složitě dojíždět přes sto kilometrů za lékařskou péčí.
Záměr zrušit biologickou léčbu rakoviny v Ústeckém kraji je typickým příkladem toho, jak vypadají nedomyšlená úřednická rozhodnutí od stolu. Pokud pracujete na ministerstvu a do „své“ nemocnice za „svým“ lékařem dojedete tramvají za 20 minut, nedomyslíte, že kvůli vašemu úspornému plánu bude někdo třeba z obcí v Krušných horách cestovat do nemocnice v Praze autobusem čtyři hodiny. Že takto uvažuje úředník, který má najít úspory za každou cenu, mě nepřekvapuje. Je ale nutné na to razantně reagovat. Jsem rád, že to takto chápe naše vedení kraje a že při řešení této věci pomáhají i kolegové z poslanecké sněmovny z našeho regionu i sama města, kdy například Chomutov vyzval Ministerstvo zdravotnictví k zachování komplexní onkologické péče v Ústeckém kraji.
Argumenty o slabém technickém zázemí nemocnic v Ústeckém kraji jsou přitom liché. Nemocnice mohou požadavky ministerstva na podmínky pro zajištění péče splnit. Každý si ale musí uvědomit, že nový kvalitní nemocniční pavilon se nedá postavit do roka a do dne. Úředníci to prostě zkouší. Ví, že pokud by se mu povedlo jednou biologickou léčbu v regionu stopnout, je to s nejvyšší pravděpodobností její definitivní konec. Obnovit něco tak odborně náročného včetně zajištění specialistů v daném oboru, které mimochodem dnes nemocnice v Ústeckém kraji mají, by totiž bylo jen těžko myslitelné. Nesmíme to připustit. Jinak můžeme čekat, že za pár týdnů by byl třeba ohrožen další obor zdravotní péče. Hledat úspory v regionech totiž zavedení „odborníci“ na ministerstvu v Praze umí…
Petr Fiala