Svátek má: Žofie

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Nepřipravenost vede k porážce

Vojenské dějiny jsou protkány momenty, kdy nepřipravenost a překvapivé útoky rozhodly o osudu bitev a válek.


Několik případů z různých období ukazuje, jak zásadní roli hraje připravenost a schopnost předvídat úmysly nepřítele.

V roce 216 př. n. l. v bitvě u Kann překvapil Hannibal své nepřátele. Carthaginci využili mlhy a nepřipravenosti Římanů k zaskočení a obklíčení, což vedlo ke zničení jejich armády. Podobně izraelské vzdušné síly zničily v roce 1967 na počátku šestidenní války egyptskou, syrskou a jordánskou letku překvapivým útokem, což Izraeli zajistilo vzdušnou převahu po zbytek konfliktu.

Dalším příkladem je pád Singapuru během druhé světové války v únoru 1942, kdy japonská armáda získala největší počet zajatců v historii Commonwealthu, přestože japonská invazní síla byla poloviční. Nečekané letecké útoky a nedostatek vody se ukázaly být rozhodujícími faktory.

V roce 1954 bitva u Dien Bien Phu ukončila francouzskou přítomnost v severním Vietnamu, když byli Francouzi obklíčeni a přinuceni kapitulovat Viet Minh silám po dlouhém obléhání. Překvapení a použití taktiky převážily technologickou nadřazenost.

Případ pádu Mosulu do rukou Islámského státu v roce 2014 je moderním příkladem, kdy 1 500 bojovníků dobylo druhé největší irácké město. Zpětné dobytí města trvalo iráckým a koaličním silám tři roky.

Tyto příklady ukazují, že překvapení a nepřipravenost mohou mít fatální následky. Vojenské strategie, založené na předvídání a adaptabilitě, jsou klíčové pro předcházení takovým katastrofám. Válka je vždy o lidských schopnostech reagovat na nečekané a historie nám poskytuje cenné lekce o důležitosti být připraven na vše.

V kontextu historických lekcí, které ukazují, jak překvapení a nepřipravenost vedly ke katastrofálním porážkám, je důležité zvážit význam branné výchovy a připravenosti ve společnosti. Argumenty proti branné výchově v České republice, které poukazují na zbytečnost "strašení" lidí a zejména dětí otázkami obrany, mohou vést k podceňování potenciálních hrozeb a oslabení společenské odolnosti.


Historie nás učí, že vojenská a obranná připravenost jsou klíčové nejen pro úspěch na bojišti, ale také pro odstrašení potenciálních agresí. Nepřipravenost a podcenění nepřítele v minulosti vedly k devastujícím porážkám, které měly dlouhodobé důsledky pro země a jejich obyvatele. V dnešním světě, kde se hrozby mohou objevit rychle a často nečekaně, je důležité, aby se občané byli schopni orientovat v základních obranných a bezpečnostních principech.

Argumenty, že branná výchova je zbytečná, přehlížejí fakt, že připravenost a odolnost společnosti nejsou založeny pouze na fyzické připravenosti nebo vojenské síle, ale také na schopnosti obyvatelstva chápat, jak se chránit v případě krize a jak efektivně reagovat na různé druhy hrozeb. Obranná výchova může poskytnout nejen základní vojenské dovednosti, ale také znalosti první pomoci, krizového řízení, kybernetické bezpečnosti a dalších klíčových dovedností nezbytných pro odolnou společnost.

Ignorování potřeby branné výchovy a obranné připravenosti ve jménu "neplašení" lidí může paradoxně vést k větší zranitelnosti a oslabení společnosti. V historii i současnosti existují příklady, kdy byla připravenost rozhodující pro odvrácení hrozeb nebo minimalizaci dopadů krizí. Je důležité uznat, že obranná připravenost je součástí širšího pojetí bezpečnosti státu a jeho obyvatel a měla by být integrována do vzdělávacích programů jako jeden ze způsobů, jak posilovat národní odolnost a bezpečnost.

Zdeněk Ertl


Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%