Svátek má: Přemysl

Byznys

Velikost textu:

Švýcarsko čelí snížené prognóze růstu

Švýcarsko čelí snížené prognóze růstu

Švýcarská ekonomika zpomaluje, přestože vláda očekává pro rok 2024 tempo 1,5 %. Pokles globální poptávky, problémy na klíčových trzích a obchodní nejistoty ohrožují exportně orientované hospodářství, zatímco domácí spotřeba se stává hlavním motorem růstu.

Ilustrační foto
17. prosince 2024 - 14:55

Švýcarská ekonomika, tradičně vnímaná jako jedna z nejstabilnějších a nejodolnějších v Evropě, nyní prochází obdobím zpomalení. Vláda prostřednictvím Státního sekretariátu pro hospodářské záležitosti (SECO) upravila svou prognózu růstu HDP pro rok 2024 na 1,5 %. Podle The Financial Analyst je tento výhled nižší než dřívější odhady a navazuje na slabší letošní růst ve výši 0,9 %. problémy přicházejí zejména ze zahraničí, kde pokles globální poptávky a stagnace na klíčových trzích, jako je Německo a Čína, významně dopadají na švýcarské exportéry.

Švýcarsko dlouhodobě těžilo ze svého silného exportního sektoru, avšak současná situace poukazuje na jeho zranitelnost v kontextu oslabené mezinárodní poptávky. Především nejistota kolem globálních obchodních politik, včetně nové americké administrativy v čele s Donaldem Trumpem, přináší další tlak. Protekcionistické postoje Spojených států by mohly dále narušit volný obchod, který je pro švýcarskou ekonomiku klíčový. Současně se objevují obavy z pokračujícího zpomalení čínské ekonomiky a hospodářských potíží Německa, což jsou dva zásadní obchodní partneři Švýcarska.



V nadcházejících letech se očekává, že hlavním motorem švýcarské ekonomiky bude domácí poptávka. I když spotřeba domácností může částečně zmírnit problémy spojené s poklesem exportu, tato strategie má svá rizika. Pokud začne klesat spotřebitelská důvěra nebo pokud inflace ovlivní reálnou kupní sílu, může tento pilíř rychle oslabit. Prozatím je ale Švýcarsko stále v lepší pozici než mnohé jiné evropské ekonomiky, protože míra nezaměstnanosti zůstává nízká a inflace relativně pod kontrolou.

Investoři čelí otázce, jaký přístup zvolit vůči švýcarským aktivům. Exportně orientované sektory, jako jsou farmaceutika, strojírenství či hodinářství, mohou být pod tlakem. Naopak defenzivní sektory, jako zdravotnictví nebo spotřební zboží, si tradičně udržují stabilitu i v obdobích hospodářského zpomalení. Švýcarský frank, dlouhodobě považovaný za bezpečné útočiště, pravděpodobně zůstane silný, zejména pokud mezinárodní napětí naroste.

Psali jsme:

Švýcarská ekonomika je jedním z ukázkových příkladů, jak může být i silná a stabilní země vystavena výkyvům globálního dění. V případě dlouhodobějšího oslabení zahraniční poptávky se ukazuje závislost švýcarského hospodářství na vnějších trzích jako jeho hlavní slabina. Na druhou stranu robustní domácí trh a flexibilní ekonomická politika dávají Švýcarsku šanci na stabilní výkon i přes momentální turbulence.

Švýcarská vláda by se měla zaměřit nejen na podporu domácí spotřeby, ale také na diversifikaci exportních trhů. Zároveň je důležité, aby zemi nezaskočily případné změny ve světové obchodní politice. Klíčovým úkolem zůstává udržení konkurenceschopnosti, a to i v době, kdy protekcionismus a ekonomický nacionalismus sílí.

(nov, financialanalyst, repro: economicraven)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
606
ČEZ
878
ERSTE GROUP BANK A
1254
KOFOLA CS
332
KOMERČNÍ BANKA
814
MONETA MONEY BANK
115.4
PHILIP MORRIS ČR A
16000
PHOTON ENERGY
33
PILULKA LÉKÁRNY
154
VIG
774
GEN DIGITAL
630
PRIMOCO UAV SE
890
GEVORKYAN
256