Svátek má: Aneta

Domácí

Velikost textu:

Ceny knih ve starověku aneb bohatství psaného slova

Ceny knih ve starověku aneb bohatství psaného slova

Před vynálezem knihtisku byly knihy vzácným pokladem, který si mohli dovolit pouze ti nejbohatší. Historie nám přináší fascinující příběhy o hodnotě starověkých textů, které se staly ceněným majetkem panovníků a učenců.

Platón / repro: youtube
3. prosince 2024 - 05:52

V antickém Řecku byl známý filosof Platón ochoten zaplatit 3 000 tolarů za tři malé svitky s učením mudrce Philolaose. Egyptský král Ptolemaios III. dokonce odkoupil od města Athén rukopisy her od Euripida, Sofokla a Aischyla za neuvěřitelných 15 000 tolarů, což bylo nesmírné jmění. Athény byly za tento obchod osvobozeny od všech daní, což jen svědčí o mimořádném významu těchto textů.



V římských dobách se snažil měšťan Largus Licinius získat rukopis Plinia Staršího za 10 000 tolarů, leč marně. O cennosti knih svědčí i příběhy ze středověku, kdy italští statkáři a uherští králové platili obrovské sumy za kopie důležitých děl. Uher Matyáš Korvín se zasloužil o šíření psaného slova, když za opis Bible zaplatil 1 440 dukátů.

S rozvojem knihtisku v 15. století se knihy postupně stávaly dostupnějšími, avšak jejich historická hodnota a příběhy, které je provázejí, zůstávají fascinující dodnes.

(vlk, prvnizpravy.cz, repro: x)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%