Svátek má:
Přemysl
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Politika
Kolaps práva a pořádku v Gaze ohrožuje životy tisíců civilistů

Zhroucení právního řádu a bezpečnosti v Pásmu Gazy komplikuje humanitární pomoc a ohrožuje životy tisíců civilistů. Ozbrojené gangy a zhoršující se chaos vytvářejí prostředí, kde trpí ti nejzranitelnější.
Humanitární pomoc v Gaze
6. ledna 2025 - 07:22
Pásmo Gazy je místem, kde se už léta prolínají politické konflikty, blokády a ozbrojené střety. Situace v této oblasti se však v posledních týdnech ještě více zhoršila. Podle zprávy zveřejněné na serveru Arab News.com se v Gaze hroutí jakýkoliv zbytek právního a bezpečnostního řádu. Důsledkem jsou rostoucí útoky na humanitární konvoje a zhoršení podmínek pro civilisty, kteří už nyní čelí kritickému nedostatku základních potřeb.
Ozbrojené skupiny využívají chaosu k přepadávání humanitárních dodávek, kradou potraviny, léky a další zásoby, které byly určeny pro zranitelné rodiny. Humanitární pracovníci se stávají terčem násilí a hrozeb. Tato situace z Gazy činí jedno z nejnebezpečnějších míst pro práci humanitárních organizací na světě.
Výzvy humanitárních organizací
Civilní obyvatelstvo Gazy trpí nejvíce. Podmínky v této oblasti jsou katastrofální: nemocnice hlásí kritický nedostatek léků, elektrická síť se hroutí a přístup k pitné vodě je pro většinu lidí nedostupný. Potravinová bezpečnost je v ohrožení, protože místní trhy jsou závislé na dodávkách zvenčí, které jsou nyní přerušeny.
Podle politologa Daniela Bymana je absence právního řádu v Gaze přímým důsledkem dlouhodobého zanedbávání správy a mezinárodního dohledu. “Soukromé distribuční modely bez dostatečného dohledu mohou vést k chaosu. Zásoby humanitární pomoci často končí v rukou ozbrojených skupin místo těch, kteří je skutečně potřebují,” varuje Byman.
Psali jsme:
Mezinárodní společenství je vyzýváno k naléhavému zásahu. Bezpečnostní opatření, která by zajistila ochranu humanitárních pracovníků a konvojů, jsou nezbytná. Stejně tak je potřeba dlouhodobý plán pro obnovu právního řádu a infrastruktury.
“Pokud se situace v Gaze nezlepší, riskujeme humanitární katastrofu, která překoná vše, co jsme dosud viděli. Je nutné, aby všechny zúčastněné strany spolupracovaly na obnovení pořádku a umožnily bezpečnou distribuci pomoci,” uzavírá Martin Griffiths.
(nov, arabnews.com, repro: abcnews)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart