Svátek má: Patricie

Regiony

Velikost textu:

Chomutovská nemocnice se připojuje ke Světovému dni boje proti mrtvici.

Chomutovská nemocnice se připojuje ke Světovému dni boje proti mrtvici.

O prevenci, rizicích a následcích cévní mozkové příhody (CMP) každý rok 29. října informuje Světový den boje proti mozkové mrtvici.

Z plakátu k akci
29. října 2024 - 07:00

Iktové centrum chomutovské nemocnice je jednou ze šesti nemocnic Krajské zdravotní, která se do letošní akce zapojí. Získáte tu cenné informace o diagnostice a nejmodernějších léčebných postupech. Součástí zdravotní akce budou i praktické ukázky měření, terapie a program cílený na osvětu dětí v rámci prevence CMP.

Co se dozvíte: 
  • jaké jsou příznaky mozkové mrtvice 
  • jak správně reagovat a pomoci při mozkové mrtvici
  • jaká je cesta pacienta s mozkovou mrtvicí v Iktovém centru (IC) chomutovské nemocnice 
  • jaké moderní léčebné a vyšetřovací metody jsou poskytované v IC Chomutov

Odborné konzultace:

  • vyšetření krevního tlaku a hladiny cukru v krvi
  • konzultace s nutriční terapeutkou
  • informace o FAST Heroes (mezinárodní vzdělávací program, jehož cílem je děti hravou formou naučit, jaké jsou příznaky cévní mozkové příhody a správnou reakci na ně)

Doba a místo konání:
  • 29. 10. 2024
  • 9:00 - 12:00
  • Přízemí Polikliniky Nemocnice Chomutov, Kochova 1185, 430 12 Chomutov

Akci pořádají:

Krajská zdravotní - Nemocnice Chomutov, Neurologické oddělení - Iktové centrum, iniciativa Čas je mozek a Hrdinové FAST Heroes


CMP, lidově nazývaná mrtvice, je v České republice třetí nejčastější příčinou úmrtí a hlavním důvodem trvalé invalidity, a to i přes jasné pokroky v akutní léčbě, rehabilitaci a prevenci. Každému pátému či šestému člověku mozková mrtvice hrozí. Ročně v České republice postihne více než 25 tisíc lidí. CMP dnes není postrachem jen starších osob, ale stále častěji ohrožuje zdraví i životy mladých. Vysoký nárůst případů je u lidí v produktivním věku mezi 55-65 lety. „Bohužel, i přes tato vysoká čísla a hrozící následky většina lidí neví, jakými příznaky se může mrtvice projevit a jak na ně správně reagovat. Prevence přitom není zase až tak složitá. Důležité jsou především nekuřáctví - dostatečný pohyb - kvalitní stravování - psychická pohoda. Je třeba také předcházet a pravidelně kontrolovat rizikové faktory, jako jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka a změny srdečního rytmu,“ vysvětluje MUDr. Jiří Neumann, FESO, primář neurologického oddělení a vedoucí iktového centra.
     
Ústeckénovinky.cz informovala Petra Roubíčková, tisková mluvčí Krajské zdravotní, a.s.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:krajskazdravotni)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
11%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
68%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
21%