Svátek má:
Nataša
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Regiony
Festival Den architektury upozorní na zapomenutá místa

V pořadí 14.ročník celorepublikového festivalu Den architektury pozve od pátku 27.září do čtvrtka 3.října na stovky akcí ve více jak 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku.
Děčín Podmokly dvě století proměn
26. srpna 2024 - 07:00
Bohatý program opět nabízí i v Ústeckém kraji, v jehož rámci připomene opomíjená a zapomenutá místa i mimořádné stavby a bude pátrat po minulosti nebo naopak nahlédne do blízké budoucností vybraných míst. Letošním festivalovým mottem je „Proces proměny“, kterým tak mimo jiné odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Festival tak na řadě míst zacílí na místa s kafkovskou atmosférou nebo spojená s literaturou. Dalším z festivalových témat je dílo barokního architekta Františka Maxmiliána Kaňky, od jehož narození letos v srpnu uplyne 350 let, a také tvorba architekta Karla Hubáčka a jeho kolegů ze sdružení SIAL.
V Ústeckém kraji se festival Den architektury uskuteční v Ústí nad Labem, Děčíně, Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Teplicích, Terezíně, Varnsdorfu a Žatci.
Kompletní festivalový program je zveřejněn od 22. srpna na webových stránkách festivalu www.denarchitektury.cz. Program je tradičně zdarma, na některé akce je však potřeba předchozí registrace, které budou otevřeny 15. září. Doprovodný program je v některých případech zpoplatněn. Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Pořadatelem obou festivalů je spolek Kruh.
V pestré programové mozaice mohou zájemci vybírat z exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek s poutavým výkladem odborníků na dané téma, přednášek, filmových projekcí, workshopů pro děti a celé řady dalších akcí. „Naším letošním cílem je nabídnout návštěvníkům bez rozdílu věku pečlivě vybrané akce, na kterých mohou objevovat často přehlížená místa nebo vnímat architekturu v širším kontextu, a to vždy s odborným výkladem. V mnoha případech se snažíme poukazovat i na význam veřejného prostoru a jeho proměny,” dodává Marcela Steinbachová, ředitelka Dne architektury a zakladatelka spolku Kruh.
Bohatý program nabízí festival v Ústí nad Labem. Speciální kafkovsky laděnou procházku s městskou architektkou Barborou Havrlovou na téma proměn našeho okolí i nás samotných doplní performance herců z místního činoherního divadla. Další procházky se zaměří na nerealizované projekty, změny ve městě a zmizelá či bizarní umělecká díla a místa v centru města. Zájemci se mohou vydat hned na několik procházek s historiky a architekty. Ti se zaměří například na architekturu veřejných staveb sídliště Severní Terasy a umělecké prvky nebo na místa, která byla určena pro růst města, ale nakonec zůstala volná. V Ústí nad Labem nechybí ani oblíbené workshopy pro děti.
K celorepublikovému tématu Proces proměny, které volně vychází z kafkovské nálady, se v Roudnici nad Labem zaměří procházka po domech, které nás obklopují a které každý den míjíme, ale jejichž historii neznáme. Dále se zde uskuteční výprava za sakrální architekturou kostela Narození Panny Marie, jehož současnou podobu navrhl Jan Blažej Santini-Aichel a František Maxmilián Kaňka. V Teplicích proběhne procházka po architektuře významných realizacích druhé poloviny 20. století, jejímiž autory byli převážně členové Sdružení inženýrů a architektů (SIAL), a výrazně ovlivnily dnešní podobu města. Další z akcí v kraji pozve do běžně nepřístupných míst a zákoutí pevnosti Terezín i jejích vojenských staveb a představí historii tří staletí vzestupů a pádů tohoto města.
V Děčíně se program zaměří na historii městské části Podmokly, zaniklá místa i významné budovy města. V Litoměřicích mohou zájemci navštívit areál rodinné firmy na výrobu textilu nebo se vydat na procházku po místní secesní architektuře. Program pozve i do historické vily Erny a Rudolfa Liebischových od architekta Otto Fleischera ze začátku 40. let 20. století ve Varnsdorfu. Součástí prohlídky bude také diskuze o budoucím využití tohoto objektu, který je od roku 2024 majetkem města. V Žatci program láká na procházku po místních školách z přelomu 19. a 20. století, které vznikaly na základě architektonických soutěží a pyšní se tak vysokou stavební kvalitou.
Akce festivalu Den architektury jsou realizovány ve spolupráci s místními spolky a architekty.
Paralelně se Dnem architektury proběhne opět jeho sesterský festival Film a architektura, který se od 26. září do 1. října uskuteční i v Ústí nad Labem. Letošní ročník zamíří do kin s podtitulem “Divnosti a jinakosti” a zaměří se jak na atypické stavby a neobvyklá zákoutí, tak i netradiční filmová zpracování nebo i absurdní spojení. V programu festival neopomene ani významné osobnosti architektury, jako jsou Mies van der Rohe, Balkrishna Doshi, Rem Koolhaas, Sigurd Lewerentz či Álvaro Siza Vieira.
Paralelně se Dnem architektury proběhne opět jeho sesterský festival Film a architektura, který se od 26. září do 1. října uskuteční i v Ústí nad Labem. Letošní ročník zamíří do kin s podtitulem “Divnosti a jinakosti” a zaměří se jak na atypické stavby a neobvyklá zákoutí, tak i netradiční filmová zpracování nebo i absurdní spojení. V programu festival neopomene ani významné osobnosti architektury, jako jsou Mies van der Rohe, Balkrishna Doshi, Rem Koolhaas, Sigurd Lewerentz či Álvaro Siza Vieira.
(rp,usteckenovinky.cz,foto:Jan Čech)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart